চন্দ্ৰ কুমাৰ আগৰৱালাৰ ওপৰত ৰচনা | Chandra Kumar Agarwala Essay in Assamese

এই ব্লগ পোষ্টটোত আমি “Chandra Kumar Agarwala Essay in Assamese” সম্পৰ্কে আলোচনা কৰিম। চন্দ্ৰ কুমাৰ আগৰৱালা অসমৰ এগৰাকী মহান সাহিত্যিক আছিল যিয়ে অসমীয়া সাহিত্যলৈ বহুখিনি অৱদান আগবঢ়াইছিল। তেওঁৰ ওপৰত লিখা ৰচনাখন চাওঁ আহক।

চন্দ্ৰ কুমাৰ আগৰৱালাৰ ওপৰত ৰচনা | Chandra Kumar Agarwala Essay in Assamese

পৰিচয়

চন্দ্ৰকুমাৰ আগৰৱালা (১৮৬৭-১৯৩৮) এজন বিখ্যাত অসমীয়া কবি আৰু লেখক। অসমীয়া সাহিত্যত ৰোমাণ্টিকতাবাদৰ সূচনা কৰা লেখকসকলৰ ভিতৰত তেখেত আছিল অন্যতম। তেওঁৰ কৃতিত্বৰ বাবে আগৰৱালাক “প্ৰতিমাৰ খনিকৰ” বুলিও অভিহিত কৰা হয়।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

চন্দ্ৰকুমাৰ আগৰৱালাৰ জন্ম ১৮৬৭ চনৰ ২৮ নৱেম্বৰত শোণিতপুৰ জিলাৰ গহপুৰৰ ব্ৰহ্মজানত হৈছিল। তেওঁৰ পিতৃ আছিল হৰিবিলাস আগৰৱালা আৰু মাতৃ মলমা। তেজপুৰ চৰকাৰী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত শিক্ষাজীৱন আৰম্ভ কৰি, তেওঁ কলিকতাৰ হিন্দু স্কুলতো শিক্ষাগ্ৰহণ কৰিছিল। তেজপুৰৰ পৰা এফএ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈ তেওঁ প্ৰেচিডেন্সী কলেজত নামভৰ্তি কৰিছিল। যদিও স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ নকৰিলে, কলিকতাত থাকোতে লক্ষ্মীনাথ বেজবৰুৱা আৰু হেমচন্দ্ৰ গোস্বামীৰ সৈতে তেওঁৰ ঘনিষ্ঠতা হৈছিল।

কৰ্মজীৱন

লক্ষ্মীনাথ বেজবৰুৱা আৰু হেমচন্দ্ৰ গোস্বামীৰ সহযোগত চন্দ্ৰকুমাৰ আগৰৱালাই অসমীয়া ভাষা উন্নতি সাধিনী সভা প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। তেওঁ জোনাকী নামৰ আলোচনী প্ৰকাশ কৰিছিল আৰু প্ৰথম দুটা সংখ্যাৰ সম্পাদনাও কৰিছিল। ১৯১৮ চনত ডিব্ৰুগড়ৰ পৰা “অসমীয়া” নামেৰে এখন বাতৰি কাকত প্ৰকাশ কৰিছিল। ১৯২৪ চনত গুৱাহাটীত “নিউ প্ৰেছ” স্থাপন কৰি “সাদিনীয়া অসম” নিয়মীয়া ৰূপে প্ৰকাশ কৰিছিল।

সাহিত্যকৃতি

চন্দ্ৰকুমাৰ আগৰৱালাৰ প্ৰথম পুথি আছিল ‘প্ৰতিমা’ (১৯১৩)। দ্বিতীয়খন কবিতাপুথি ‘বীণবৰাগী’ ১৯২৩ চনত প্ৰকাশ হৈছিল। মৃত্যুৰ পাছত ‘চন্দ্ৰামৃত’ (১৯৬৭) নামেৰে তেওঁৰ অপ্ৰকাশিত কবিতাসমূহৰ সংকলন প্ৰকাশ পাইছিল। আগৰৱালাক ‘প্ৰতিমাৰ খনিকৰ’ বুলি অভিহিত কৰা হয়। ‘বনকুঁৱৰী’, ‘তেজীমলা’, ‘মাধুৰী’, ‘বীণবৰাগী’, আৰু ‘মহাত্মা’ তেওঁৰ কিছু প্ৰধান কবিতা।

মৃত্যু আৰু সোঁৱৰণ

১৯৩৮ চনৰ ২ মাৰ্চত গুৱাহাটীৰ উজানবজাৰত তেওঁৰ মৃত্যু হয়। চন্দ্ৰকুমাৰ আগৰৱালাৰ মৃত্যু অসমীয়া সাহিত্যৰ বাবে এক গভীৰ ক্ষতি আছিল।

উপসংহাৰ

চন্দ্ৰকুমাৰ আগৰৱালা এজন মহান সাহিত্যিক আছিল। তেওঁৰ কবিতা আৰু সাহিত্যকৃতিয়ে অসমীয়া ভাষাৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু মাধুৰ্য্যৰ এক অনুপম প্ৰতিফলন ঘটিছিল। তেওঁ অসমীয়া সাহিত্যক এক নতুন উচ্চতালৈ লৈ গৈছিল। চন্দ্ৰকুমাৰ আগৰৱালাৰ অৱদান চিৰস্মৰণীয়।

সম্পৰ্কীয় পোষ্ট
1. দুৰ্গা পূজাৰ ওপৰত ৰচনা | Essay on Durga Puja in Assamese Language
2. মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান | Essay on Manas National Park in Assamese
3. লাচিত বৰফুকনৰ ওপৰত ৰচনা | Lachit Borphukan Essay in Assamese

অৱশেষত…

…আশাকৰো “Chandra Kumar Agarwala Essay in Assamese” ৰচনাখনে আপোনালোকক যথেষ্ট সহায় কৰিছে। যদি আপুনি এই ৰচনাখন সহায়ক বুলি ভাবে তেন্তে আপোনাৰ বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰক।

Rate this post

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top