মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান | Essay on Manas National Park in Assamese

মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ওপৰত অসমীয়া ভাষাত এটি বিস্তৃত ৰচনা (Essay on Manas National Park in Assamese) বিচাৰি আছে নেকি? আপুনি সঠিক ঠাইত আহিছে! এই ৰচনাত আমি মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ইতিহাস, ভৌগোলিক অৱস্থান, জীৱ-জন্তু আৰু উদ্ভিদৰ বৈচিত্ৰ্য, পৰ্যটনৰ সম্ভাৱনা আৰু সংৰক্ষণৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বিষয়ে বিশদভাৱে আলোচনা কৰিম। চলক, অসমৰ এই অমূল্য প্ৰাকৃতিক সম্পদৰ বিষয়ে জানো আহক।

মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ওপৰত ৰচনা | Essay on Manas National Park in Assamese

মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান অসমৰ এক অতি মূল্যৱান প্ৰাকৃতিক সম্পদ। এই উদ্যানখন ভাৰত-ভূটান সীমান্তত অৱস্থিত আৰু ইয়াৰ মুঠ ক্ষেত্ৰফল প্ৰায় ৯৫০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ। ১৯৯০ চনত ইউনেস্কোৱে মানসক বিশ্ব ঐতিহ্য স্থল হিচাপে স্বীকৃতি প্ৰদান কৰে।

মানস উদ্যানৰ নামকৰণ কৰা হৈছে ইয়াৰ মাজেৰে বৈ যোৱা মানস নদীৰ নামেৰে। এই নদীখনে উদ্যানখনক দুটা অংশত ভাগ কৰিছে। মানস নদীৰ উৎস ভূটানৰ হিমালয় পৰ্বতমালাত আৰু ই ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ এক উপনদী।

জীৱ-জন্তুৰ বৈচিত্ৰ্যৰ বাবে মানস বিশ্বজুৰি বিখ্যাত। ইয়াত বহুতো বিপদাপন্ন প্ৰজাতিৰ প্ৰাণী যেনে এশিঙীয়া গঁড়, বাঘ, হাতী, সোণালী বান্দৰ, ভাৰতীয় গৱৰ আদি পোৱা যায়। লগতে ইয়াত প্ৰায় ৪৫০ বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ চৰাই আছে, যিয়ে ইয়াক এক অনন্য পক্ষী অভয়াৰণ্য হিচাপেও পৰিচিত কৰি তুলিছে।

মানসৰ উদ্ভিদ জগতো সমৃদ্ধ। ইয়াত বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ গছ-গছনি, লতা-পাত, ঔষধি উদ্ভিদ পোৱা যায়। উদ্যানখনৰ বনাঞ্চলত মূলতঃ চাল, শিমলু, খয়েৰ আদি গছৰ প্ৰাধান্য দেখা যায়।

পৰ্যটনৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা মানস এক আকৰ্ষণীয় গন্তব্যস্থল। ইয়াত পৰ্যটকসকলে জংগল ছাফাৰি, নৌকা ভ্ৰমণ, হাতীৰ পিঠিত ভ্ৰমণ আদি কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰিব পাৰে। লগতে বন্যপ্ৰাণী পৰ্যবেক্ষণ আৰু ফটো তোলাৰ সুযোগো আছে।

অৱশ্যে, মানসৰ সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত কিছুমান প্ৰত্যাহ্বানো আছে। অবৈধ চিকাৰ, বনাঞ্চল ধ্বংস, মানৱ-বন্যপ্ৰাণী সংঘাত আদি সমস্যাই উদ্যানখনৰ পাৰিপাৰ্শ্বিক ভাৰসাম্য বিনষ্ট কৰাৰ আশংকা আছে। এই সমস্যাবোৰ সমাধান কৰাৰ বাবে চৰকাৰ আৰু বিভিন্ন সংস্থাই প্ৰচেষ্টা চলাই আছে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান অসমৰ লগতে সমগ্ৰ দেশৰ বাবে এক অমূল্য সম্পদ। ই কেৱল জীৱ-জন্তু আৰু উদ্ভিদৰ আশ্ৰয়স্থলী হিচাপেই গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয়, বৰঞ্চ পৰ্যটন উদ্যোগৰ বিকাশ আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক ভাৰসাম্য ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰতো অতি প্ৰয়োজনীয়। আমাৰ কৰ্তব্য হ’ল এই অনুপম প্ৰাকৃতিক ঐশ্বৰ্যক সংৰক্ষণ কৰা আৰু ভৱিষ্যৎ প্ৰজন্মৰ বাবে ইয়াক সুৰক্ষিত কৰি ৰখা।

Conclusion

এই ৰচনাত (Essay on Manas National Park in Assamese) আমি মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বিভিন্ন দিশ সামৰিলোঁ। ইয়াৰ পৰা আমি বুজিব পাৰিলোঁ যে মানস কেৱল অসমৰে নহয়, সমগ্ৰ বিশ্বৰ বাবে এক অমূল্য জৈৱ-বৈচিত্ৰ্যৰ ভঁৰাল। আমি আশা কৰোঁ এই ৰচনাই আপোনাক মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বিষয়ে এক সামগ্ৰিক ধাৰণা দিয়াত সহায় কৰিলে। মানসৰ সংৰক্ষণ আৰু উন্নয়নৰ বাবে আমি সকলোৱে সচেতন হ’ব লাগিব, যাতে এই প্ৰাকৃতিক সম্পদ ভৱিষ্যৎ প্ৰজন্মৰ বাবেও সুৰক্ষিত হৈ থাকে।

Rate this post

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top