দুৰ্গা পূজাৰ ওপৰত ৰচনা | Essay on Durga Puja in Assamese Language

দুৰ্গা পূজা হৈছে অসমৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ ধৰ্মীয় উৎসৱ। এই পূজাৰ সময়ত সমগ্ৰ ৰাজ্যখন উজ্জ্বল আৰু উৎসাহী হৈ উঠে। ই একেধাৰে ধৰ্মীয় আৰ্হি, সামাজিক একতা আৰু ভাতৃত্ববোধৰ প্রতীক। এ

ই প্ৰবন্ধত আমি “Essay on Durga Puja in Assamese Language” বিষয়ে আলোচনা কৰিম।

দুৰ্গা পূজাৰ ওপৰত ৰচনা | Essay on Durga Puja in Assamese Language

দুৰ্গা পূজা অসমৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ ধৰ্মীয় উৎসৱ। এই পূজাই হিন্দু ধৰ্মৰ অন্যতম বৃহৎ উৎসৱৰূপে পালন কৰা হয়। শাৰদীয়া দুৰ্গা পূজা সাধাৰণতে আশ্বিন মাহত অনুষ্ঠিত হয়।

অসমত এই পূজাই এক বিশাল ধুমধামৰ সৈতে উদযাপন কৰা হয় আৰু এই উৎসৱত সৰ্বসাধাৰণৰ অংশগ্ৰহণ যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ।

দুৰ্গা পূজাৰ আৰম্ভণি মহালয়া দ্বাৰা হয়। এই দিনটোত ভক্তসকলে পিতৃতৰ্পণ কৰে আৰু মাক আমন্ত্ৰণ জনায়। পূজাৰ মূল অনুষ্ঠান পঞ্চমী, ষষ্ঠী, সপ্তমী, অষ্টমী আৰু নবমী দিনত অনুষ্ঠিত হয়। ষষ্ঠী দিনা মূৰ্তিৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰা হয় আৰু তেতিয়াৰে পৰা পূজাৰ মূল অনুষ্ঠান আৰম্ভ হয়। ষষ্ঠী দিনৰ সন্ধিয়া মূৰ্তিৰ “বোধন” অনুষ্ঠিত হয়।

অষ্টমী দিনটো হিন্দু ধৰ্মালম্বী সকলৰ বাবে বিশেষ গুৰুত্বপূৰ্ণ। এই দিনটোত মহাষ্টমী পূজা অনুষ্ঠিত হয়। ভক্তসকলে এই দিনটোত উপবাস ৰাখে আৰু বিশেষ পূজা-পাঠ কৰি মাক দুৰ্গাক প্ৰসন্ন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। লগতে, বেলেগে বেলেগে সন্ধিপূজাও অনুষ্ঠিত হয়। নবমী দিনা দুৰ্গা পূজাৰ সমাপ্তি ঘটে আৰু দশমী দিনা বিসৰ্জন কৰা হয়।

অসমত দুৰ্গা পূজা উদযাপন বিশেষ আকৰ্ষণীয়। ৰাজধানী গুৱাহাটী আৰু আন আন নগৰ আৰু গাঁৱত বিশাল মণ্ডপত পূজা অনুষ্ঠিত হয়। শাৰী শাৰী বৈদ্যুতিন আলোকৰেণু আৰু শোভাযাত্ৰাই অসমৰ দুৰ্গা পূজাক এক বিশেষ ৰং আৰু উজ্জ্বলতা যোগাইছে। পূজাৰ দিনবোৰত বিভিন্ন ধ্ৰুপদী আৰু লোকনৃত্য, সংগীত প্ৰতিযোগিতা আৰু নাটক প্ৰদৰ্শন অনুষ্ঠিত হয়। বিভিন্ন ঠাইত আয়োজন কৰা মণ্ডপ সমূহৰ সজাৱত আৰু বৈচিত্ৰই অসমত দুৰ্গা পূজাক এক অনন্য আৰু আকৰ্ষণীয় ৰূপ প্ৰদান কৰে।

গুৱাহাটী মহানগৰীতো দুৰ্গা পূজাৰ এক বিশেষ স্থান আছে। ইয়াত বিশেষকৈ পাণ্ডু, দিছপুৰ, চানমাৰী আদিৰ দৰে অঞ্চলসমূহত বিশাল মণ্ডপ সমূহত পূজা অনুষ্ঠিত হয়। মণ্ডপ সমূহত দুৰ্গা মাতৃৰ সজাৱত তথা বৈদ্যুতিন আলোকৰ প্ৰভাৰে অঞ্চলসমূহক উজ্জ্বল কৰি তোলে। গুৱাহাটীৰ মণ্ডপ গঠন আৰু শিল্পসমূহৰ বৈচিত্ৰই বহু ভক্তৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰে।

দুৰ্গা পূজা অসমবাসীৰ বাবে কেৱল ধৰ্মীয় অনুষ্ঠান নহয়, এই পূজা এক সামাজিক অনুষ্ঠানৰূপেও পালন কৰা হয়। এই পূজা সমূহত অসমৰ সৰ্বসাধাৰণৰ মাজত একতা আৰু ভাতৃত্ববোধৰ উদাহৰণ দৃশ্যমান হয়। পূজাৰ দিনবোৰত বিভিন্ন সামাজিক অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয়। এই অনুষ্ঠানসমূহত অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ ধ্বজা উৰুৱাই থাকে। গাঁৱলীয়া অঞ্চলসমূহতো লোক-সংস্কৃতিৰ সমাহাৰ দেখা পোৱা যায়।

উপসংহাৰ

“Essay on Durga Puja in Assamese Language” শিৰোনামৰ এই প্ৰবন্ধৰ জৰিয়তে আমি অসমৰ দুৰ্গা পূজাৰ বিষয়ত কিছু গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য আগবঢ়াবলৈ চেষ্টা কৰিছোঁ। আশা কৰোঁ এই প্ৰবন্ধে আপোনালোকৰ বাবে উপকাৰী হ’ব।

Rate this post

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top