কয়লা আৰু পেট্ৰ’লিয়াম | SEBA Class 8 Science Chapter 5 Question Answer in Assamese Medium

এই লেখাত আমি SEBA Class 8 Science Chapter 5 Question Answer in Assamese Mediumঅষ্টম শ্ৰেণীৰ বিজ্ঞানৰ অধ্যায় ৫ কয়লা আৰু পেট্ৰ’লিয়াম ৰ সমাধান অথবা প্ৰশ্ন উত্তৰ সমূহৰ বিষয়ে বিতংভাৱে আলোচনা কৰিম। আমি অনুশীলনৰ প্ৰশ্নসমূহৰ লগতে অধ্যায়ৰ ভিতৰৰ প্ৰশ্নসমূহৰ বিষয়েও বিতংভাৱে আলোচনা কৰিম।

ছেবা (SEBA) ব’ৰ্ডৰ অন্তৰ্গত অসমীয়া মাধ্যমত অষ্টম শ্ৰেণীৰ বিজ্ঞানৰ নং অধ্যায়টোৰ নাম হৈছে কয়লা আৰু পেট্ৰ’লিয়াম

অনুশীলনী

প্ৰশ্ন ১: চি. এন. জি. আৰু এল. পি. জি. ক ইন্ধন হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা সুবিধাসমূহ কি কি?

উত্তৰ: চি.এন.জি. আৰু এল.পি.জি.ৰ ব্যৱহাৰে বহুতো সুবিধা আগবঢ়ায়। এই ইন্ধনবোৰে দহনৰ সময়ত কোনো অৱশিষ্ট নেৰে, যিয়ে পৰিৱেশ প্ৰদূষণ কম কৰে। ইহঁতৰ কেলৰিফিক মান অধিক হোৱা বাবে দহনত বেছি শক্তি উৎপন্ন হয়। লগতে, এই ইন্ধনবোৰ উচ্চ চাপত সংকুচিত কৰি সহজে কঢ়িয়াব পাৰি, যিয়ে ইহঁতৰ পৰিবহন সুবিধাজনক কৰে।

প্ৰশ্ন ২: ৰাস্তা বনাওতে ওপৰৰ তৰপত ব্যৱহাৰ কৰা পেট্ৰ’লজাত সামগ্ৰীটোৰ নাম কি?

উত্তৰ: ৰাস্তা নিৰ্মাণৰ সময়ত ওপৰৰ স্তৰত ব্যৱহৃত পেট্ৰ’লিয়ামজাত পদাৰ্থটো হ’ল বিটুমেন বা আলকতৰা। এই পদাৰ্থটোৱে ৰাস্তাৰ পৃষ্ঠভাগক শক্তিশালী কৰি তোলে।

প্ৰশ্ন ৩: মৃত গছ–গছনিৰ পৰা কয়লা কেনেকৈ সৃষ্টি হৈছিল বৰ্ণনা কৰা। এই প্ৰক্ৰিয়াটোৰ নাম কি?

উত্তৰ: কয়লাৰ সৃষ্টি এক দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰক্ৰিয়া। প্ৰায় তিনিশ নিযুত বছৰ আগতে পৃথিৱী পৃষ্ঠত থকা বৃহৎ আকাৰৰ গছ-গছনি, হাবি-জংঘল আদি বানপানী, ভূমিকম্প বা আন প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ ফলত মাটিৰ তলত পোত খাই গৈছিল। ভূ-গৰ্ভত বছৰ বছৰ ধৰি ঘটা জৈৱ-ৰাসায়নিক বিক্ৰিয়াত ইহঁত কয়লালৈ ৰূপান্তৰিত হয়। এই বিক্ৰিয়া উচ্চ চাপ আৰু উচ্চ উষ্ণতাত সম্পন্ন হয়।

এই প্ৰক্ৰিয়া টোৰ নাম হল অংগাৰীকৰণ বা কাৰ্বনাইজেছন

প্ৰশ্ন ৪: খালী ঠাই পূৰ কৰা ।

ক) __________, __________ আৰু __________ হৈছে জীৱাশ্ম ইন্ধন।

উত্তৰ: কয়লা, পেট্ৰ’লিয়াম আৰু প্ৰাকৃতিক গেছ হৈছে জীৱাশ্ম ইন্ধন।

খ) পেট্ৰ’লিয়ামৰ উপাদান সমূহৰ পৃথকীকৰণ প্ৰক্ৰিয়াটোক __________ বোলা হয়।

উত্তৰ: পেট্ৰ’লিয়ামৰ উপাদান সমূহৰ পৃথকীকৰণ প্ৰক্ৰিয়াটোক শোধন বোলা হয়।

গ) আটাইতকৈ কম প্ৰদূষিত কৰা যান – বাহনৰ ইন্ধনটো হল __________ ।

উত্তৰ: আটাইতকৈ কম প্ৰদূষিত কৰা যান–বাহনৰ ইন্ধনটো হল চি.এন.জি.

প্ৰশ্ন ৫: তলত দিয়া উক্তি সমূহত শুদ্ধ/ অশুদ্ধ বাছি উলিওৱা।

ক) পৰীক্ষা গাৰত জীৱাশ্ম ইন্ধন প্ৰস্তুত কৰিব পাৰি।

উত্তৰ: অশুদ্ধ।

খ) পেট্ৰলতকৈ চি. এন. জি. বেছি প্ৰদূষক ইন্ধন।

উত্তৰ: অশুদ্ধ।

গ) ক’ক হৈছে কাৰ্বনৰ প্ৰায় বিশুদ্ধ ৰূপ।

উত্তৰ: শুদ্ধ।

ঘ) আলকতৰা হৈছে বিভিন্ন উপাদানৰ এটা মিশ্ৰণ।

উত্তৰ: শুদ্ধ।

ঙ) কেৰাচিন জীৱাশ্ম ইন্ধন নহয়।

উত্তৰ: অশুদ্ধ।

প্ৰশ্ন ৬: জীৱাশ্ম ইন্ধন সমূহ কিয় নি:শেষীয় প্ৰাকৃতিক সম্পদ ব্যাখ্যা কৰা।

উত্তৰ: জীৱাশ্ম ইন্ধনসমূহ নিঃশেষীয় প্ৰাকৃতিক সম্পদ কাৰণ এইবোৰ সীমিত পৰিমাণত উপলব্ধ। এইবোৰৰ সৃষ্টি লাখ লাখ বছৰৰ প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়াৰ ফলত হৈছে। মানুহে যি হাৰত এই সম্পদ ব্যৱহাৰ কৰি আছে, সেই হাৰত ইয়াৰ পুনৰ সৃষ্টি সম্ভৱ নহয়। গতিকে, নিৰন্তৰ ব্যৱহাৰৰ ফলত এসময়ত এই সম্পদসমূহ শেষ হৈ যাব।

প্ৰশ্ন ৭: ক’কৰ বৈশিষ্ট্য আৰু ব্যৱহাৰ সমূহ বৰ্ণনা কৰা।

উত্তৰ: ক’ক হৈছে কাৰ্বনৰ এক বিশুদ্ধ ৰূপ। ই এবিধ কঠিন, ছিদ্ৰযুক্ত আৰু কলা বৰণীয়া পদাৰ্থ। ক’ক উৎপাদন কৰা হয় কোমল কয়লাক অতি কম বায়ু বা বায়ুৰ অনুপস্থিতিত দহন কৰি। ক’কৰ দহনত প্ৰচুৰ তাপ নিৰ্গত হয়। এই বৈশিষ্ট্যৰ বাবে ইয়াক তীখা উৎপাদন আৰু বিভিন্ন ধাতু নিষ্কাশনৰ ক্ষেত্ৰত ইন্ধন হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

প্ৰশ্ন ৮: কি প্ৰক্ৰিয়াৰ দ্বাৰা পেট্ৰ’লিয়ামৰ সৃষ্টি হৈছিল, ব্যাখ্যা কৰা।

উত্তৰ: পেট্ৰ’লিয়ামৰ সৃষ্টি এক জটিল প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়া। লাখ লাখ বছৰ আগতে, সামুদ্ৰিক জীৱ-জন্তু আৰু উদ্ভিদৰ অৱশেষ সমুদ্ৰৰ তলিত জমা হয়। কালক্ৰমত, এই জৈৱ পদাৰ্থৰ ওপৰত পলস আৰু মাটিৰ স্তৰ জমা হয়। উচ্চ চাপ আৰু তাপমাত্ৰাৰ প্ৰভাৱত, এই জৈৱ অৱশেষ লাহে লাহে পেট্ৰ’লিয়ামলৈ ৰূপান্তৰিত হয়।

প্ৰশ্ন ৯: তলৰ তালিকাত ভাৰতত ১৯৯১-১৯৯৭ চনৰ ভিতৰত হোৱা মুঠ বিদ্যুৎ নাটনিৰ পৰিমাণ দেখুওৱা হৈছে। এই তথ্য খিনি লেখ চিত্ৰৰ সহায়ত প্ৰকাশ কৰা। লেখ চিত্ৰত বছৰ সমূহত হোৱা নাটনিৰ শতাংশ Y–অক্ষত আৰু বছৰ X–অক্ষত লোৱা।

ক্ৰমিক সংখ্যাবছৰনাটনি (%)
১)১৯৯১৭.৯
২)১৯৯২৭.৮
৩)১৯৯৩৮.৩
৪)১৯৯৪৭.৪
৫)১৯৯৫৭.১
৬)১৯৯৬৯.২
৭)১৯৯৭১১.৫

উত্তৰ: এই তথ্যসমূহৰ আধাৰত লেখচিত্ৰ অংকন কৰিবলৈ, আমি X-অক্ষত বছৰসমূহ (১৯৯১ ৰ পৰা ১৯৯৭) আৰু Y-অক্ষত বিদ্যুৎ নাটনিৰ শতাংশ লম। প্ৰতিটো বছৰৰ বাবে এটা বিন্দু চিহ্নিত কৰি, সেইবোৰ এটা ৰেখাৰে সংযোগ কৰিব লাগিব। লেখচিত্ৰখনত আমি দেখিম যে ১৯৯১ ৰ পৰা ১৯৯৫ লৈ নাটনিৰ হাৰ মোটামুটি স্থিৰ আছিল, কিন্তু ১৯৯৬ আৰু ১৯৯৭ চনত ই যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছিল। বিশেষকৈ ১৯৯৭ চনত নাটনিৰ হাৰ সৰ্বাধিক ১১.৫% হৈছিল।

বিদ্যুৎ নাটনিৰ লেখচিত্ৰ

অৱশেষত…

…আশাকৰো অসমীয়া মাধ্যমৰ অষ্টম শ্ৰেণীৰ বিজ্ঞানৰ পঞ্চম অধ্যায় (Class 8 Science Chapter 5 Assamese) “কয়লা আৰু পেট্ৰ’লিয়াম” ৰ প্ৰশ্ন উত্তৰ সমূহে আপোনালোকক ব্যাপকভাৱে সহায় কৰিছে।

যদি আপুনি এই ৱেবচাইটৰ বিষয়বস্তু ভাল পাইছে, তেন্তে আপোনাৰ বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

ওপৰত দিয়া তথ্যসমূহ শিক্ষামূলক আৰু নিৰ্দেশনামূলক উদ্দেশ্যৰ বাবে যোগান ধৰা হৈছে আৰু এই প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰ চূড়ান্ত পৰীক্ষাৰ বাবে চূড়ান্ত উত্তৰ বুলি বিবেচনা কৰা উচিত নহয়।

যদি আপোনাৰ অষ্টম শ্ৰেণীৰ বিজ্ঞানৰ পঞ্চম অধ্যায় ৰ প্ৰশ্নোত্তৰ (Class 8 Science Chapter 5 Question and Answer in Assamese) বা এই ৱেবছাইটৰ অন্য কোনো বিষয়বস্তুৰ সৈতে কোনো সমস্যা আছে বা যদি আপুনি আপোনাৰ মূল্যৱান মতামত দিব বিচাৰে তেন্তে মোৰ email [email protected] ত কোনো সংকোচ নকৰাকৈ মোৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক অথবা Contact Us ফৰ্ম fill up কৰক।

এই পোষ্টটোত সামৰি লোৱা বিষয়সমূহৰ তালিকা

এই পোষ্ট “SEBA Class 8 Science Chapter 5 Question Answer in Assamese” ত তলত দিয়া বিষয়সমূহ আলোচনা কৰা হৈছে।

  • SEBA Chapter 5 Class 8 General Science Question Answer in Assamese
  • Class 8 Science Assamese Medium
  • বিজ্ঞান Class 8 Chapter 5
  • কয়লা আৰু পেট্ৰ’লিয়াম প্ৰশ্ন উত্তৰ
  • কয়লা আৰু পেট্ৰ’লিয়াম class 8 question answer
  • Seba Class 8 Science Chapter 5 Question Answer

যদি আপুনি বিচাৰে যে ম‍ই এই অধ্যায় কয়লা আৰু পেট্ৰ’লিয়াম (SEBA Class 8 Science Chapter 5 Question Answer in Assamese Medium) ৰ সন্দৰ্ভত অতিৰিক্ত প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰো কভাৰ কৰো, তেন্তে তলত কমেন্ট কৰি মোক জনাওক।

Rate this post

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top