Lachit Borphukan Essay in Assamese

লাচিত বৰফুকনৰ ওপৰত ৰচনা | Lachit Borphukan Essay in Assamese

এই লেখাটোত আমি Lachit Borphukan Essay in Assamese অথবা লাচিত বৰফুকনৰ ওপৰত ৰচনাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ ওলাইছো।

এই ৰচনাখনে অসমৰ সেইসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক সহায় কৰিব যাৰ বাবে Lachit Borphukan Essay in Assamese অথবা লাচিত বৰফুকনৰ ওপৰত ৰচনা লিখাটো কঠিন হৈ পৰিছে।

এই ৰচনাখনত প্ৰায় ৪০০-৫০০ শব্দ আছে আৰু মই এই ৰচনাত লাচিত বৰফুকনৰ বিষয়ে প্ৰায় সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছো।

গতিকে আহক লিখা আৰম্ভ কৰোঁ।


লাচিত বৰফুকন উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ অসম ইতিহাসৰ এজন কিংবদন্তী ব্যক্তি। ১৬২২ চনত তেওঁ সেই সময়ৰ ৰজা প্ৰতাপ সিংহই শাসন কৰা আহোম ৰাজ্যত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল। লাচিত বৰফুকন এজন মহান যোদ্ধা আছিল যি মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজি অসমক মোগলৰ শাসনৰ পৰা ৰক্ষা কৰিছিল। লাচিত বৰফুকনক সাহসিকতা আৰু দেশপ্ৰেমৰ প্ৰতীক হিচাপে আজিও স্মৰণ কৰা হয়।

১৬৭১ চনত মোগল সম্ৰাট ঔৰঙ্গজেবে তেওঁৰ সেনাপতি মীৰ জুমলাৰ নেতৃত্বত চাহ, তেল আৰু ৰেচমৰ দৰে সম্পদেৰে সমৃদ্ধ অসম দখল কৰিবলৈ সৈন্য পঠিয়াইছিল। লাচিত বৰফুকন সেই সময়ত ডেকা সেনাৰ সেনাধ্যক্ষ আছিল। তেওঁ জানিছিল যে মোগলৰ ওচৰত আহোম সেনাতকৈ অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ শক্তি আছে আৰু সেয়েহে তেওঁলোকক পৰাজিত কৰিবলৈ গেৰিলা যুদ্ধকৌশল ব্যৱহাৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। তেওঁ যুদ্ধৰ বাবে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ভূগোলৰ সুযোগ লৈছিল।

যুদ্ধৰ দিনা লাচিত বৰফুকনে নিজৰ সৈন্যবাহিনীক নেতৃত্ব দি মোগল বাহিনীৰ বিৰুদ্ধে তীব্ৰ যুদ্ধ কৰিছিল। তেওঁ নিজৰ সৈন্যসকলক প্ৰেৰণা দিছিল আৰু তেওঁলোকক সন্মুখৰ পৰা নেতৃত্ব দিছিল। তেওঁ গুৰুতৰভাৱে আঘাতপ্ৰাপ্ত হ’লেও পিছুৱাই যাবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল। ফলস্বৰূপে তেওঁৰ সৈন্যই মোগলক পৰাস্ত কৰাত সফল হয় আৰু শৰাইঘাটৰ যুদ্ধখন আজিও মোগল সাম্ৰাজ্যৰ বিৰুদ্ধে অসমীয়া জনসাধাৰণৰ উল্লেখযোগ্য বিজয় হিচাপে উদযাপন কৰা হয়।

অসমৰ ইতিহাসত লাচিত বৰফুকনৰ অৱদান অপৰিসীম। তেওঁৰ দেশ আৰু জনসাধাৰণৰ প্ৰতি গভীৰ প্ৰেম আছিল। বাহ্যিক ভাবুকিৰ পৰা নিজৰ গৃহভূমিক ৰক্ষা কৰিবলৈ অক্লান্তভাৱে কাম কৰি আহোম ৰাজ্য ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰতো তেওঁ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

যোদ্ধা হোৱাৰ উপৰিও লাচিত বৰফুকন এজন সুদক্ষ প্ৰশাসকও আছিল। তেওঁ ১৬৫৯ চনত ইটাখুলি যুদ্ধৰ পিছত আহোম ৰাজ্যই নতুনকৈ অধিগ্ৰহণ কৰা ভূখণ্ডৰ শাসনকর্ত্তা হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰে। সততাৰ বাবে পৰিচিত লাচিত বৰফুকন তেওঁৰ প্ৰশাসনৰ অধীনত থকা জনসাধাৰণৰ জীৱন উন্নত কৰাৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছিল।

অসমৰ উন্নয়নত লাচিত বৰফুকনৰ অৱদান তাৎপৰ্যপূৰ্ণ আছিল। ৰাজ্যৰ ভিতৰত সংযোগ আৰু যোগাযোগৰ উন্নতিৰ বাবে তেওঁ কেইবাটাও পথ আৰু দলং নিৰ্মাণ কৰিছিল। তেওঁ বাণিজ্যক সক্ৰিয়ভাৱে উৎসাহিত কৰিছিল যাৰ ফলত অৰ্থনীতিৰ বিকাশ ঘটিছিল। তেওঁ শিক্ষাৰ গুৰুত্বৰ প্ৰতি দৃঢ় বিশ্বাসী আছিল আৰু কেইবাখনো বিদ্যালয়-মহাবিদ্যালয় স্থাপনৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগ কৰিছিল।

লাচিত বৰফুকন কেৱল এজন মহান যোদ্ধা আৰু প্ৰশাসক নাছিল বৰঞ্চ তেওঁ সাহিত্য আৰু সংস্কৃতিৰ প্ৰতিও গভীৰভাৱে আকৰ্ষিত আছিল। তেখেত এজন কবি আৰু সংগীত শিল্পীৰ লগতে সংস্কৃত, অসমীয়া, বাংলা আদি কেইবাটাও ভাষাত সুপৰিচিত আছিল। তেখেতে কেইবাটাও কবিতা আৰু গীত ৰচনা কৰিছিল যিবোৰ আজিও অসমত গোৱা হয়।

লাচিত বৰফুকনৰ জীৱনীয়ে অসমৰ মানুহক বিশেষকৈ যুৱক-যুৱতীসকলক আজিও অনুপ্ৰাণিত কৰে। তেওঁৰ জীৱনী দৃঢ়তা আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ দ্বাৰা যিকোনো কাম সম্ভৱ হোৱাৰ এটা

লাচিত বৰফুকনৰ জীৱনীয়ে অসমৰ মানুহক বিশেষকৈ যুৱক-যুৱতীসকলক আজিও অনুপ্ৰাণিত কৰে। তেওঁৰ জীৱনী দৃঢ়তা আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ দ্বাৰা যিকোনো কাম সম্ভৱ হোৱাৰ এক উত্তম প্ৰমাণ। নিজৰ দেশৰ সেৱা আৰু সমাজত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাবলৈ আকাংক্ষা কৰা যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে তেওঁ এক আদৰ্শ।

অৱশেষত, লাচিত বৰফুকন ভাৰতীয় ইতিহাসৰ এক উল্লেখযোগ্য ব্যক্তিত্ব আছিল, আৰু অসমৰ উন্নয়ন আৰু অসমৰ সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্য সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ অৱদান অপৰিসীম। তেওঁক সদায় সাহস, নেতৃত্ব, আৰু দেশপ্ৰেমৰ প্ৰতীক হিচাপে স্মৰণ কৰা হ’ব। তেওঁৰ জীৱন ভাৰতৰ প্ৰজন্মৰ বাবে প্ৰেৰণা, আৰু তেওঁৰ কাহিনী ভাৰতৰ প্ৰতিজন ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে জনা উচিত।


অৱশেষত…

…আশা কৰোঁ লাচিত বৰফুকনৰ এই ৰচনাখনে আপোনালোকক সহায় কৰিছে।

যদি আপুনি এই ৱেবচাইটৰ বিষয়বস্তু ভাল পাইছে, তেন্তে আপোনাৰ বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

ওপৰত দিয়া ৰচনাখন শিক্ষামূলক আৰু নিৰ্দেশনামূলক উদ্দেশ্যৰ বাবে যোগান ধৰা হৈছে আৰু এই ৰচনাখন চূড়ান্ত পৰীক্ষাৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ ৰচনা বুলি বিবেচনা কৰা উচিত নহয়।

যদি আপোনাৰ লাচিত বৰফুকনৰ ওপৰত ৰচনা (Lachit Borphukan Essay in Assamese) বা এই ৱেবছাইটৰ অন্য কোনো বিষয়বস্তুৰ সৈতে কোনো সমস্যা আছে বা যদি আপুনি আপোনাৰ মূল্যৱান মতামত দিব বিচাৰে তেন্তে মোৰ email admin@assamschool.in ত কোনো সংকোচ নকৰাকৈ মোৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক অথবা Contact Us ফৰ্ম fill up কৰক।

এই পোষ্টটোত সামৰি লোৱা বিষয়সমূহৰ তালিকা

এই পোষ্ট “Lachit Borphukan Essay in Assamese” ত তলত দিয়া বিষয়সমূহ আলোচনা কৰা হৈছে।

  • Lachit Borphukan Essay in Assamese
  • essay on lachit borphukan in assamese
  • assamese essay in assamese language
  • lachit borphukan essay in assamese language
  • লাচিত বৰফুকনৰ ওপৰত ৰচনা

যদি আপুনি মই আন কোনো ৰচনা লিখাটো বিচাৰে যি ইণ্টাৰনেটত উপলব্ধ নাই তেন্তে তলৰ কমেন্টত আপোনাৰ বিষয়টো দিবলৈ নাপাহৰিব। মই আপোনাৰ বাবে লিখিবলৈ ভাল পাম।

4.7/5 - (28 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *